Skip to main content

Hall of Fame

The goal of the Athletic Hall of Fame is to honor exemplary alumni/citizens and to use their outstanding athletic careers as a positive examples for current and future SRVHS student-athletes.

The next Hall of Fame induction dinner will occur on  October 3rd, 2019. 

Award Criteria

If interested in attending the dinner, please go to the Alumni tab on the right of the main page. Under the Alumni page you will see the Hall of Fame.  Please print out the attachment and send in your reservations.

Athletic Nomination Form

Please complete form and mail to SRVHS Alumni Association, c/o Hall of Fame - 2019 Nominations, 501 Danville Boulevard, Danville CA 94526

Past Recipients of the Athletic Hall of Fame Award

Click on the name to see inductee's bio.

Inaugural (2000) Inductees
1934 Eldred Ramos Football, Track & Field
1935 Robert Frick Football, Track & Field
1936 Leland Fereira Baseball, Basketball, Cross Country, Football
1979 Tim Torchiana Water Polo
1987 Paul Ellis Baseball
1992 Ashley Scharff Soccer, Track & Field, Volleyball
Coach Bob Vincent  

 

2001 Inductees
1983 Bill Ramos Varsity Wrestling
1978 Guy Houston Varsity Football, Varsity Baseball
1972 Bob Ladouceur Varsity Baseball, Football, Track
1994 Mark Madsen Varsity Basketball

 

2004 Inductees
1936 William E. Ward Professional Rodeo Cowboy
1968 Kristine Sue Pigeon Tennis
1975 Roy Kissin Track & Field, Cross Country
1992 Randy Winn Basketball, Baseball
Coach Rick Steen Baseball

 

2007 Inductees
1987 Rob Heidger Basketball
1991 Ed Le Cara Football, Wrestling, Track & Field, Wrestling Coach
1996 Tina Bowen Cross Country, Track & Field
1978 Mike Campbell Football, Basketball, Baseball
1990 Jeff Kopp Football
Coach/AD John Raynor Men's Basketball/Athletic Director

 

2009 Inductees
1956 Rick McMillen Football, Swimming, Basketball, Cross Country, Track, Tennis
1957 Bill McMillen Football, Basketball, Baseball, Cross Country, Track
1979 Jim Scannella Football, Track
1997 Melissa Cartmell Larson Soccer, Track
2002 Nate Schierholtz Baseball

 

2011 Inductees
1974 Kurt (KC) Hollmer Football, Track & Field
1987 Michael Kopp Wrestling
1989 Mike Caldwell Football
1990 Brady Raggio Baseball
1992 Julie Jenkins Track & Field
2002 MJ McColgan Golf

 

2013 Inductees
1973 Lew Olsen Football, Baseball
1979 Davitt Cunningham Swimming
2004 Scott Bauhs Cross Country & Track
2005 Allison Falk Soccer, Track & Field
Coach Dave Kravitz Football
Coach Gabe Adami

Girls' Basketball

 

2015 Inductees
1985 Karen Peterson Huether Soccer, Track
1999 Erin Kellar-Hill Basketball
2003 Christopher Rodd Soccer
2007 Roy Helu Jr. Football

 

2017 Inductees
1967 Randy Pereira Track, Football
1981 Dave Bottom Swimming, Water Polo
2004 Kelly Crow-Fuca Volleyball
2005 Robbie Smith Wrestling
Coach Peter Worstell

Lacrosse

 

2019 Inductees
1986 Matt "Gibber" Gibson Swimming & Water Polo
1987 Eric McDonough Basketball
2008 Greg Wilson Football
Coach Hans De Lannoy Coach